top of page

İSİMSİZ ( Beat'em up oyunu)

intik_line_final_edited.jpg

Senaryo

New York, 1939

 

Antonio(24), doğum yeri olan Sicilya’dan ayrılarak babasının maddi desteğiyle New York’a gelir ve ticaret hayatına başlar. Mütevazı bir terzi dükkânı açar. Dükkânda çalışması için Çinli bir kız olan Li Mei(22)’ye iş verir(Li Mei’nin anlamı güzel güldür). Bir yıl sonra Li Mei ile evlenir. Terzi dükkânındaki işler istediği gibi gitmemektedir. New York gibi büyük bir eyalette yaşamak kolay değildir. Antonio, Li Mei için daha iyi hayat şartlarına sahip olmak ister.

 

Michigan, Detroit, 1941

 

Evliliklerinin ikinci yılında, babasının yakın arkadaşı olan Luciano’nun, Michigan eyaletinin Detroit şehrine geleceğini öğrenir. Luciano ile görüşür ve Li Mei ile birlikte New York’u terk ederek Detroit’e taşınır. Luciano, bir kumarhane işletmektedir. Antonio’yu yanına alır ve kumarhanede yönetici pozisyonuna getirir. Luciano aynı zamanda kumarhanenin olduğu bölgede etkili bir mafya lideridir. Antonio, bu durumu bilerek Detroit’e gelmiştir ve yavaş yavaş mafyanın kirli işlerini de yapmaya başlar.

 

Li Mei başlarda durumun farkına varmaz. Antonio’yu kumarhane işleten bir patron zanneder. Maddi durumları zenginleşmeye başlayınca şüphelenmeye başlar. Bu sırada hamiledir. Zaman zaman Antonio’ya iş ve parasal durumlarıyla ilgili sorular sorar.

 

Detroit, 1943

 

Antonio, mafya işlerine çok hızlı adaptasyon sağlamış ve Luciano’nun güvenini kazanmıştır. Luciano, ona tam yetki vererek Detroit’ten ayrılır. Artık, ait olduğu bölgenin tek hâkimi Antonio’dur. Zengindir, çevresi genişlemiştir ve güçlüdür. Mafya babası olduğu için etrafındaki insanların kendisinden korkmaları ve saygı duymaları hoşuna gitmeye başlamıştır.

 

Li Mei bir erkek çocuk dünyaya getirir. Ona “kendi yolculuğunu aşan ve oluşturan” anlamına gelen “Chao” ismini verirler. Antonio, eşinin işiyle ilgili şüphelerinden yorulduğu için gerçeği söyler. Li Mei çok üzülür ve kirli işleri bırakmasını ister.

 

Detroit, 1944

 

Antonio etki alanını genişletir ve başka bölgeleri ele geçirmeye başlar. Diğer bölgelerdeki mafya liderlerinin korktuğu biri haline gelir. Çok kısa bir sürede yükseldiği için ona “Hızlı Antonio” lakabı takılır.

Li Mei çok huzursuz ve mutsuzdur. Antonio’nun tıpkı babası gibi suç işleyen birine dönüşmesi kendini güvensiz hissetmesine neden olmaktadır. Arıca, kirli işlerden gelen para inancını zedelemektedir. Antonio, eşine her zaman kibar ve anlayışlı davranmıştır. Bir gece şiddetli bir tartışma yaşarlar. Li Mei, onun kararlığından emin olur. Antonio, hem eşini ve çocuğunu hem de mafya babalığını bırakmak istemez.

Bir hafta sonra, Li Mei, Chao’yu alarak Detroit’i terk eder. Antonio’nun bilmediği bir yere gider. Çin’de, büyük bir tapınakta yaşayan babası Zhao’nun yanına kaçar.

 

Lantau Adası, Çin, Hong Kong 1945

 

Chao iki yaşındadır. Li Mei, tapınağa gelişinin ikinci yılında hala huzursuzdur. Her ne kadar Antonio, bulunduğu yeri bilmiyor olsa da endişelidir. Ayrıca, Detroit’te yaşadıkları süre boyunca, kirli işlerden gelen parayı kullanmış olmaları vicdanını ve inancını yıpratmaktadır. Babasından uzaklaşmak için yıllar önce ayrılmış olduğu tapınakta geçen iki yıl boyunca aralarındaki ilişki giderek güçlenmiştir. Zhao, yıllar önce, Li Mei’nin kendisini terk etmesinden hemen sonra, derin bir pişmanlık yaşamış ve kirli işleri bırakmıştır. Hem Lantau adasında, hem de Hong Kong’ta “iyi huylu” lakabıyla anılan biridir. Li Mei, babasının onayını alarak, öksüz çocukları tapınakta misafir ederek onları eğitmeye başlar.

 

19 Yıl Sonra, Lantau Adası 1964

 

Her biri farklı yaşlarda olan öksüz çocuklar, birer birer tapınaktan ayrılmışlardır. Li Mei, onlar için“şefkatli bir anne” olmuştur. Eğitim öğretimlerinin yanı sıra, uzak doğu dövüş sanatlarını da öğrenmişlerdir.

 

Geçen yıllar içerisinde, Li Mei oğluna, babasının Amerika’da yaşadığını söylemiş ancak kim olduğunu ve yerini söylememiştir. Chao’nun ısrarla sorular sormasına dayanamayıp, babasının kirli işlere bulaşan bir insan olduğu için tapınağa kaçtıklarını anlatmıştır. Antonio’nun ne iş yaptığını hangi eyalette yaşadığını söylememiştir. Chao birkaç defa Amerika’ya gidip babasıyla yüzleşmek istese de, yerini öğrenemediği için annesine biraz kızgındır.

 

Li Mei ve Chao tapınağa geldikten üç yıl sonra Li Mei’nin babası ölmüştür. Babasının en güvendiği kişi olan ve aynı zamanda tapınağın güvenliğini sağlayan Baihu, Li Mei’nin en büyük yardımcısı olmuştur.

 

Lantau Adası, 1965

 

Bir sabah, Chao’ya mektup gelir. Mektup, üç yıl önce tapınaktan ayrılan öksüz arkadaşlarından biri olan Meksikalı Pedro’dan gelmiştir. Zarfı açarken yüzünde oluşan mutlu ifade, mektubu okuduktan sonra değişir. Yine öksüz arkadaşlarından biri olan Meksika’lı Ignacio ile birlikte, Detroit’te faaliyet gösteren bir mafyaya katıldıklarını, ancak talihsiz bir olay sonucunda, Ignacio’nun mafya tarafından alıkonduğunu yazmıştır. Kendisinin de peşinde olduklarını yazan Pedro, çaresiz bir şekilde Chao’dan yardım istemektedir. Bulunduğu yerin adresini not olarak düşmüştür.

 

Chao, gece boyunca düşünür. Arkadaşlarına yardım etmek için Amerika’ya gitmeye karar verir. Annesine söylerse kabul etmeyeceğini düşünerek bir bahane bulur. Öksüz arkadaşlarından birinin kendisini Hong Kong’daki evine davet ettiğini, bir süre orada kalacağını söyleyerek adadan ayrılır.

 

Detroit, 1965

 

Chao, Pedro’nun bulunduğu adrese gelir. Elinde adresin yazılı olduğu mektup vardır. Detroit’te bir kenar mahallede, eski bir evdir. Kapıyı çalmak istediğinde kapının açık olduğunu fark eder. İçeri girer. Eşyalar dağılmış haldedir. Sanki birileri kavga etmiş gibi, yerde kırık cam parçaları vardır. Pencereden birinin baktığını fark eder. Mahallede yaşayan biri parmağıyla Chao’yu işaret eder. Telaşla hareket ettiği için mektubu cebine koymaya çalışırken düşürür. Hızla evden çıkar. 

 

(OYUN BAŞLIYOR)

BÖLÜM 1 – KENAR MAHALLE (Alternatif Bölüm İsmi: Hırsızlar Sokağı) – DETROIT

 

Hırsızlar sokağından haraç toplayan ve Antonio’nun rütbeli adamlarından biri olan Vito mahalleye gelmiştir. Vito’nun adamları mahalleyi dolaşırken, orada yaşayan biri Chao’yu görmüş ve parmağıyla işaret etmiştir.

 

 • Aksiyon başlar. Chao hem Vito’nun adamlarını hem de Vito’ya destek veren mahalleliyi bir güzel pataklar. Bölüm sonunda Boss Vito’yla kapışır. Vito’nun da ağzını burnunu dağıtır.

 

Chao, Vito’yu konuşturur. Pedro ve Ignacio’nun, Antonio isimli bir mafya babasının elinde olduğunu öğrenir. Vito konuşur ama Antonio’ya bulaşmaması gerektiğini söyler.

 

Detroit, Antonio’nun İçki Deposu, 1965

 

Pedro ve Ignacio, Antonio’nun içki depolarından birinde tutulmaktadır. Deponun yönetimi ve idaresi “ikiyüzlü” lakabıyla tanınan Bernardo tarafından yapılmaktadır. Yakalanmamak için sokaklarda dilenci kılığında dolaşır. Bu yüzden “ikiyüzlü” lakabı takılmıştır. 

Chao, depoya giriş yapar. Adamlardan biri kim olduğunu sorduğunda, Pedro ve Ignacio’nun ismini söyler.

 

BÖLÜM 2 – İÇKİ DEPOSU – (DETROIT)

 

 • Aksiyon başlar. Depodaki kavga-dövüşün ardından, Boss İkiyüzlü Bernardo ile karşılaşılır. Bernardo’yu da bir güzel tokatlarız.

 

Chao, Pedro ve Ignacio’nun bulunduğu odaya girer. Pedro hırpalanmış bir haldedir. Gözlerinde hüzün vardır. Ignacio’nun ölü bedeni yerde yatmaktadır. Chao, öksüz arkadaşlarıyla birlikte geçirmiş olduğu tapınaktaki hatıralarını düşünür. Pedro, Ignacio’nun neden öldürüldüğünü anlatır.

 

(Üç yıl önce Pedro ve Ignacio tapınaktan ayrılıp Detroit’e gelirler. İlk yıl birkaç farklı iş kolunda çalışırlar. Kazandıkları para yeterli gelmeyince Antonio’nun mafya grubuna katılırlar. Bir ay önce Antonio’nun fark etmeyeceğini düşündükleri bir miktar parayı yalan söyleyerek çalarlar. Durum anlaşılınca Ignacio yakalanır. Pedro bir süre kaçak yaşamaya çalışır ancak vicdanı el vermez ve Ignacio’yu kurtarmak için Chao’dan yardım ister. Chao’yu beklerken Vito tarafından yeri tespit edilerek yakalanır. Chao’nun düşürdüğü mektup Vito’nun adamlarından biri tarafından bulunur. Mektup Antonio’ya ulaştırılır. Mektubun Lantau adasına gönderildiğini ve Chao isminin geçtiğini gören Antonio şüphelenerek Pedro ve Ignacio’nun tutulduğu içki deposuna gelir. Chao ve mektubun gönderildiği yer hakkında sorular sorar. Ignacio’nun öldürüleceğini anlayan Pedro, Chao’yu, birlikte büyüdükleri “iyi huylu Zhao”nun tapınağından tanıdıklarını ve kardeş gibi olduklarını söyler. Şefkatli anne ve onun babasından bahseder. “İyi huylu Zhao” ismini duyan Antonio çok sinirlenir ve Ignacio’yu öldürür)

 

Chao ve Pedro içki deposundan ayrılmak için hızlıca hareket ederler. Depo çıkışında kalabalık mafya grubuyla karşılaşırlar. İleride penceresi açık bir arabada, Antonio onlara bakmaktadır. Şoförüne, başka bir yönü işaret ederek oradan uzaklaşır. Bakışları Chao’nun üzerindedir.

 

BÖLÜM 3 – İÇKİ DEPOSU SOKAĞI – (DETROIT)

 

 • Aksiyon başlar. Karakter seçimi yapılır. Oyuncu Chao veya Pedro karakterlerinden birini seçer. Sokaktaki aksiyon tamamlanır.

 

Lantau Adası, 1965

 

Şafak vakti Antonio ve adamları tapınağı işgal ederler. Ani saldırı karşısında Baihu fazla direnemez ve yaralanır. Antonio, Li Mei’yi de alarak adadan ayrılır. Adamlarına, tapınakta buldukları değerli eşyaları alarak gemiye yükledikten sonra dönmelerini söyler.

 

TAPINAK YANIYOR

 

Chao ve Pedro tapınağa doğru çıkarlarken dumanlar kendini gösterir. Tapınağa vardıklarında her yer alevler içerisindedir. Kendini alevlerin dışına atmayı başaran Baihu’yu görürler. Yaralı ve yorgundur. Chao koşarak yanına gider. Baihu, “gemi hala limanda, yetiş…” diyerek gözlerini kapatır.

 

BÖLÜM 4 – YÜK GEMİSİ – (LANTAU ADASI LİMANI HONG KONG)

 

Chao ve Pedro telaşla limana giderler. Limandan ayrılmak üzere hazırlıklarını tamamlayan gemiye gizlice binerler. Bindikten sonra iki mafya üyesi onları fark eder ve kimliklerini sorar. Chao, onlara kararlı bir şekilde bakarak; “iki öksüz” der.

 

 • Gemideki aksiyon başlar. Oyuncu karakter seçimi yaparak bölümü tamamlar. Geminin kaptanı bölüm sonu Boss olabilir. Kaptanın lakabı Ahtapot Alessio olabilir.-

 

Chao(veya Pedro), kaptanı yendikten sonra, adamlardan birini sorguya çeker. Chao, annesinin nereye götürüldüğünü öğrenmeye çalışır. Adam, bu konuda bilgisi olmadığını, annesinin nerede olduğunu öğrenmek istiyorsa Çin’deki triad mafyasından öğrenebileceğini söyler ve Wang ismini verir.

 

BÖLÜM 5 – TRIAD BÖLGESİ – ARABA HURDALIĞI – (ÇİN)

 

Chao ve Pedro, tapınakta eğitim gören öksüz çocuklardan biri olan Liang’ın yanına gider. Liang Çin’de yaşamaktadır. Gündüzleri bir lokantada garsonluk yaparken geceleri kafes dövüşlerine katılarak geçimini sağlamaktadır. Chao, Liang’a olanları anlatır. Söz konusu şefkatli anne olunca, Liang hiç düşünmeden arkadaşlarına destek verir. Birlikte, Wang’ın çalıştığı araba hurdalığına giderler.

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Chao, Pedro veya Liang’ı seçer. Araba hurdalığında aksiyon başlar. Oyuncu bölümü tamamlar. Bölüm sonu Boss olan Wang’a ulaşır.

 

Wang’ı yendikten sonra onu sorguya çekerler. Wang, Amerikalıların Triad mafyasından yardım istediğini, kendisinin sadece gemiyi ayarladığını ve kim olduklarını bilmediğini söyler. İstediği bilgiyi alamayan Chao, bir isim vermesini ister. Wang, “Dövmeli” ismini verir.

 

BÖLÜM 6 – TRIAD BÖLGESİ – TRIAD MAHALLESİ – (ÇİN)

 

Chao, Pedro ve Liang, Dövmeli’nin bulunduğu Triad mahallesine giderler. Mahallede dolaşan birine Dövmeli’yi sorarlar. Adam, soruyu duyunca aniden koşmaya başlar. Yakınlardaki bir büfenin önündeki tekinsiz başka bir adamla konuşur. Büfeden birçok adam çıkar.

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Triad mahallesinde aksiyon başlar. Oyuncu bölümü tamamlar. Bölüm sonunda Boss Dövmeli ile karşılaşır.

 

Dövmeli’nin yüzünde maske vardır. Dövüş sonunda maskesini çıkarmak zorunda kalır. Tapınaktaki öksüz çocuklardan biri olan Daisuke olduğunu görünce şaşırırlar. Daisuke Japon’dur. Tapınaktan ayrıldıktan sonra, Japonya’ya gitmek üzereyken, tartıştığı bir adamın kazayla ölümüne sebep olmuştur. Triad mafyası onu içinde bulunduğu durumdan çıkarmış ve korumuşlardır. Chao, şefkatli annenin kaçırıldığını anlatır. Daisuke hiç düşünmeden arkadaşlarına katılır.

 

BÖLÜM 7 – KUMARBAZLAR SOKAĞI – (DETROIT)

 

Tapınaktan ayrılan öksüz arkadaşlarına uğrayarak, yardıma ihtiyaçları olduğunu söylemeleri gerektiğine karar verirler. Eddie’ye uğramak için Amerika’daki kumarbazlar sokağına giderler(Detroit).

Bu sırada, Antonio, şefkatli anneyi bulmak için öksüzlerin toplanacağından ve peşine düşeceklerinden şüphelenmiştir. Kumarbazlar sokağındaki adamlarını örgütleyerek onları engellemelerini ister. Chao, Pedro, Liang ve Daisuke kumarbazlar sokağına gelir.

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Kumarbazlar sokağındaki aksiyon başlar. Oyuncu bölümü tamamlar. Bölüm sonu Boss “Blöf” lakaplı biri olabilir.

 

Eddie ile buluşurlar. Durumu anlatırlar ve bir diğer arkadaşlarına gitmek üzere yola çıkarlar.

 

BÖLÜM 8 – BÜYÜK OTEL – (DETROIT)

 

Dört arkadaş, bir başka öksüz arkadaşları olan Takoda’ya((ismin anlamı: herkesin dostu) ulaşmak için çalıştığı otele giderler. Otele geldiklerinde, Antonio’nun adamları tarafından işgal edildiğini görürler. (Tapınağı işgal ettiklerinde, Antonio, bazı öksüz çocukların güncel bilgilerine ulaşmıştı)

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Aksiyon başlar ve bölümü tamamlar. Otelin en üst katına ulaşılır.

 

Otelin son odasında elleri ve ayakları bağlanmış olan Takoda’ya ulaşırlar ve onu kurtarırlar. Takoda arkadaşlarını görünce mutlu olur. Chao durumu anlatır.

 

BÖLÜM 9 – YERALTI TÜNELLERİ – METRO – (DETROIT)

 

Otelin bodrum katı artık kullanılmayan, evsizlerin, sarhoşların cirit attığı yer altı tünellerine bağlanmaktadır. Antonio’nun takviye adamlarından kaçmak için tünellerden gitmeyi seçerler. Ancak, orada da bir dolu adamla karşılaşırlar.

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Yeraltı tünellerinde aksiyon başlar.

 

Öksüzler, Antonio’nun gücünün farkına varırlar. Li Mei’yi alıkoyduğu kale gibi malikânesine gitmeden önce, ona gözdağı vermek için bir plan yaparlar. Para depolarının bulunduğu terk edilmiş bölgedeki madenlere ve büyük fabrikaya baskın düzenleyerek para kasalarını patlatacaklardır. Bomba uzmanı olan son arkadaşları Jack’i de alarak terk edilmiş bölgeye giderler.

 

BÖLÜM 10 – TERK EDİLMİŞ BÖLGE – MADEN OCAKLARI - (DETROIT)

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Aksiyon başlar ve para kasalarının olduğu depo kısmında biter.

 

Maden ocaklarındaki para kasalarını patlatırlar.

 

BÖLÜM 11 – FABRİKA - (DETROIT)

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Aksiyon başlar ve para kasalarının olduğu depo kısmında biter.

 

Fabrikadaki para kasalarını patlatırlar. Antonio çok kızgındır. Kale gibi malikânesine ve malikâneye giden yola düzinelerce adam yerleştirir. Chao ve arkadaşları malikâne yoluna gelirler.

 

 

BÖLÜM 12 – MALİKÂNE YOLU - (DETROIT)

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Aksiyon başlar ve malikânenin giriş kapısında biter.

 

BÖLÜM 13 – MALİKÂNE – BİRİNCİ KISIM - (DETROIT)

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Aksiyon başlar ve Li Mei’nin tutulduğu büyük salonda biter.

 

Chao ve arkadaşları Li Mei’yi kurtarırlar. Ancak, Antonio. Malikânenin diğer kısmına kaçmıştır. Li Mei, Chao’yu kucaklar. Babasının peşinden gitmek isteyen Chao’yu durdurmaya çalışır fakat başaramaz. Li Mei ile birlikte malikânenin diğer kısmına geçerler.

 

BÖLÜM 14 – MALİKÂNE – İKİNCİ KISIM - (DETROIT)

 

 • Oyuncu karakter seçimi yapar. Bu kez Li Mei karakterini de seçebilecektir. Aksiyon başlar ve Antonio’nun ağzı burnu dağıtılarak oyun sonuna gelinir.

 

Antonio pişmandır. Amacının, yıllar önce kaybettiği eşine ve oğluna tekrar kavuşmak olduğunu söyler. Ancak, çok fazla günahı olduğunu kabul ederek af diler. Chao öfkelidir. Kardeşi gibi gördüğü arkadaşlarından biri olan Ignacio’yu ve babası gibi gördüğü Baihu’yu öldürdüğü için babasından intikam almak istemektedir. Karışık duygular içerisindedir. Li Mei ona engel olur hiçbir söz sarf etmeden oradan uzaklaşırlar.

 

BÖLÜM 15 – TAPINAK YOLU VE TAPINAK – (LANTAU ADASI)

 

Tapınağa gelmelerinin üzerinden üç hafta geçmiştir. Öksüzlerin de yardımıyla işgal edilen tapınak neredeyse eski haline dönmüştür. Bir sabah, birlikte yapılan kahvaltının ardından öksüzler tekneyle balık avına giderler. Döndüklerinde, tapınağa giden yolun başında Çin mafyasından adamlarla karşılaşırlar(Triad mafyası). Antonio, Çin mafyasından da destek alarak tapınağa gelmiş ve ele geçirmiştir.

 

 • Aksiyon başlar. Karakter seçimi yapılır. Önce tapınak yolu, ardından tapınak bölümü, Çinli ve Amerikalı mafya adamları patklanarak tamamlanır.

 

Son adamı da etkisiz hale getirdikten sonra, Antonio’ya ulaşılır. Annesine zarar vermek üzereyken Chao ona engel olur.

 • Boss dövüşü gerçekleştirilir. Antonio, doğduğuna pişman edilir.​

ilk_calisma.jpg
bottom of page